Акафіст преподобному Амфілохію Почаївському

Кондак – 1

Обранче Христовий і обителі Почаївська новий чудотворче, скорботних швидкий утішителю і недужих благодатний цілителю, преподобний отче Амфілохіє, любов’ю восхваляючи богоугодне життя твоє, пісню подяки про тебе Богові приносимо. Ти ж як сміливий до Нього молитовник і теплий про нас посередник, випроси всім, що з вірою до тебе приходять, від душевних і тілесних зол звільнення, до тебе взиваємо:

Радуйся, преподобний отче Амфілохіє, теплий наш заступниче і предивний цілителю!

Ікос – 1

Архангелу Рафаїлу, що молитви стражденних Богу приносить і здоров’я благодаттю Його з небес подає, уподібнився ти преподобний, як лікар неабиякий явився єси, який лікує наші недуги багаточисленні. Ми ж, згадуючи преславне твоє життя, так співаємо тобі:

Радуйся, землі Волинської святе просвітлення; радуйся, батьків благочестивих чадо благословенне. Радуйся, з малку у вірі істинній вихований; радуйся, бо молитовне діяння і тілесне утримання з дитинства полюбив. Радуйся, бо від юності своєї у благочесті просяяв; радуйся, бо чесноти батьків своїх успадкував. Радуйся, бо майстерному лікуванню, отцем своїм, навчений; радуйся, бо благоговінню і лагідності матері своєї наслідувати намагався. Радуйся, бо супроти похоті плоті, зберіганням дівоцтва і чистоти подвизався; радуйся, що на хіть очей цнотливістю озброївся. Радуйся, бо гордості життєвої покорою протиставився; радуйся, бо Христові заповіді боголюбства і братолюбства виконав Радуйся, преподобний отче Амфілохіє, теплий наш заступниче і предивний цілителю!

Кондак – 2

Бачивши на собі правицю Божу,що завжди тебе покриває, і швидкоплинність життя цього розуміючи, вся принади світу лукавого відкинув єси і на святу гору Почаївську прийшов єси, та все собі в жертву свого Творця в чині чернечім приніс єси, невпинно співаючи Йому: Алилуйя.

Ікос – 2

Розуму досконалого віднайшли в тобі православні люди, бачачи богоугодне твоє життя. Ти ж від надміру любові сердечної до Христа набрав єси про них отче піклування. З висоти ж небесної дар духовного розуміння отримав єси, цей гідно вжив єси в навчання духовно юним, цього ради вихваляємо тебе, промовляючи:

Радуйся, наказу Творцевого виконавцю; Радуйся, про спасіння ближніх піклувальниче. Радуйся, бо Духа Святого здобув єси; радуйся, у темряві невіри блукаючих просвітителю. Радуйся, скорботних і обтяжених утішителю; радуйся, ревний християн окормителю. Радуйся, Церкви земної Воїне; радуйся, полків демонських прогонителю. Радуйся, святих отець послідовниче; радуйся, єретиків улесливих викривачу. Радуйся, покаяння вчителю; радуйся, від рабства гріховного визволителю. Радуйся, преподобний отче Амфілохіє, теплий наш заступниче і предивний цілителю!
.

Кондак – 3

Силою Божою укріплюваний, на висоту безстрастя мужньо зійшов єси, блаженний, тож від Господа багаті благодатні дари прийняв єси, спасінню ближніх ними послужив єси, смиренно оспівуючи Щедродателя Бога: Алилуйя.

Ікос – 3

Маючи цілительства дар, воістину, як нове джерело благодаті, на горі Почаївській явився єси, отче Амфілохіє, до тебе бо в безлічі різних недуги стражденні, з вірою і надією старанно притікали, і силою благодатних молитов твоїх, безкорисливо здоров’я прийнявши, в радості подяки взивали :

Радуйся, бо силою Всевишнього підперезаний незцілимі недуги лікуєш; радуйся, Того ж владою облачений і мертвих воскрешаєші. Радуйся, бо сліпих зрячим створюєш; радуйся, бо глухим слух і німим мову відкриваєш. Радуйся, бо кістки сокрушені виправляєш; радуйся, бо хребти розслаблені зміцнюєш. Радуйся, бо сухі руки і ноги струменів життя наповняєш; радуйся, бо вогнем опалені тіла відновлюєш. Радуйся, виразки і смрадні струпи тілесні очищаєш; радуйся, рани плоті чудово лікуючий. Радуйся, бо тим, хто розуму позбавився, молитвами до Богородиці, розум здоровий подаєш; радуйся, бо стражденних від дух нечистих, ім’ям Ісусовим звільняєш. Радуйся, преподобний отче Амфілохіє, теплий наш заступниче і предивний цілителю!

Кондак – 4

Даром прозріння, щедро від Господа дарованим, буря навали чужинців тобі відома стала, з цієї ж години здалеку бачив єси душі і долі тих, що до тебе приходять. І як ревнощів про благочестя сповнений, гріхи нерозкаяних даром сим лагідно викривав єси, щоб принесли гідний плід покаяння, чистим серцем до Бога взиваючи: Алилуйя.

Ікос – 4

Євангельських словес благоразумного слухача і їх мудрого виконавця, бачимо в тобі преподобний. Їх же заради на шлях самозречення, поневірянь та утисків ревно зійшов єси і за Христом неухильно простував єси. Ми ж, нерадящі про таке послідування свого Спасителя, в розчуленні і сокрушенні сердець взиваємо:

Радуйся, бо бажання бути з Христом завжди мав єси; радуйся, бо Того Єдиного взискати невпинно намагався. Радуйся, чернечого послуху суворий виконавцю; радуйся, на ниві Христовій ревний діяче. Радуйся, осяйне світило, що скеровує нас до спасіння; радуйся, граде, що стоїть на верху гори, що до нього ж вірні притікають. Радуйся, сіль благочестя, бо світ від розтління душевного зберігаєш; Радуйся, бо багатьох ревнощів по Бозі наповняєш. Радуйся, бо лагідність і смирення Христове полюбив; радуйся, бо небесний спокій ще в земному житті знайшов. Радуйся, ріко благодаті Бога, радуйся, з неї ж і нині вірою напоюємося. Радуйся, преподобний отче Амфілохіє, теплий наш заступниче і предивний цілителю!

Кондак – 5

Боготечний захисник храму Святої Трійці Живоначальної в Лаврі святій виявився єси, його ж від осквернення і запустіння захистивши, безбожних гонителів від дому молитви сміливо відігнав Ти і вірних людей до крові стояти за віру Христову закликав єси, безбоязнено співаючи Триєдиному Богу: Алилуйя.

Ікос – 5

Бачачи в тобі огудники злочестиві ревносного захисника обителі Почаївської, і співпоборника кріпкого народу Божого в тобі розуміючи, досади злочинителі безумні, намагалися зробити тебе недужим, стражденним і безчесним; ми ж пісню хвали приносимо тобі, співаючи:
Радуйся, безстрашно за віри сповідання постраждав єси; радуйся, за Бога в Трійці Святій уславленого, у в’язницю посаджений. Радуйся, муки в наслідуванні Господа Ісуса прийняв єси: Радуйся, бо з біснуватими і буйними закритий був єси. Радуйся, в жорстоких муках довготерпеливий; радуйся, бо в лютих злостражданнях не нарікав єси. Радуйся, бо на мучителів твоїх не озлобився; радуйся, бо любові божественної сповнений. Радуйся, в довготривалих переслідуваннях духовно бадьорий молитвенниче; радуйся, бо Богородицю на допомогу завжди призивав єси. Радуйся, бо всю надію свою на Господа поклав єси; радуйся, бо у вірі й надії своєї не посоромлений єси. Радуйся, преподобний отче Амфілохіє, теплий наш заступниче і предивний цілителю!

Кондак – 6

Проповідник покаяння і житія благочестивого вчитель показався єси, отче Амфілохіє. Перш бо зцілень тілесних, зціляв єси душі тих, хтодо тебе приходять, від гріхів і беззаконня. До цього ж навчав єси, як скорботи і хвороби осягають нас за презирство життя богоугодного, його ж покаянням відшукати закликав єси, щоб страждань позбавитися, в радості заспіваймо: Алилуйя.

Ікос – 6

Засвітив єси судженням духовним, від Господа тобі дарованим, його ж на душеопікування направляючи, рабського полону роботи пристрастям тим, хто послухали тебе, благодатно звільняв єси. Нині ж достохвальну пісню від нас прийми:

Радуйся, смирення і любові мечу двосічний, підступів ворожих посічення; радуйся, Апостолів наслідувачу, віри православної утвердження. Радуйся, мужній подвижниче, обітниць чернечих ревне виконання; Радуйся, Ангелів співбесідниче і ангельський образ набувший наставниче. Радуйся, вірний рабе Божий, сповідників наслідниче; Радуйся, отче милостивий, преподобних сопричасниче. Радуйся, священиче Богом поставлений, Жертву Безкровний за люди непорочно приносити; Радуйся, пастирю добрий, душу свою за словесні вівці Христові готовий положити. Радуйся, лікарю благодатний, водою і борошном, молитвою освяченими, болящих зцілювачу; радуйся гідний пресвітера, силою благодаті Божого скоро тим помогаючий. Радуйся, Богодарованне джерело, життєдайне і цілюще; радуйся, любові Христової сповнений, занепалих відновлючий і у відчай упавши збадьорюючий. Радуйся, преподобний отче Амфілохіє, теплий наш заступниче і предивний цілителю!

Кондак – 7

Бажаючи в серці своєму з Христом з’єднатися, невпинно ім’я Його найсолодше устами закликав єси і вогнем благодаті Божого душу свою в гідний храм Йому очистив єси. Цього заради і нас навчаєш, розум і серце від світу гріховного відкидати і до Бога напрвляти, щоб у вічної радості співати Йому: Алилуйя.

Ікос – 7

Нове дзеркало апостольського приготування і покаянного бажання і з Христом бути явився єси, преподобний, коли беззаконні і невдячні на монастирському кладовищі бажали тебе, неповинного умертвити. Але подвигом любові жертвенної, сокелейника твого Іринарха, від неминучої смерті врятувався єси. Цим чином і ми, у відданості Богу стверджуючи, до тебе промовляємо:

Радуйся, бо Христа від юності своєї полюбив єси; радуйся, бо душу і життя свої Йому цілком віддав єси. Радуйся, бо волею своєю Господу працював єси; радуйся, в бо безперестанній надії на Нього ствердився єси. Радуйся, бо перш смерті фізичної, для світу гріховного помер; радуйся, бо життя вічне ще в земному тілі у Христі знайшов. Радуйся, образе звершеної віри і любові; радуйся, дзеркало непостидного сподівання. Радуйся, смирення Христового спадкоємниче; радуйся, милосердя Його наслідувачу. Радуйся, невпинну пам’ять про смерть отримав єси; радуйся, мереж ворожих нею уник єси. Радуйся, преподобний отче Амфілохіє, теплий наш заступниче і предивний цілителю!

Кондак – 8

Дивне чудо є, блаженний, ім’я твоє разом із Преблагословенною Богородицею і преподобним Іовом, молитовно закликаємо: мале бо приносимо вам прохання, щоб таким подвійним предстательством, від великих скорбот і недуг прийняти швидке визволення, так співаємо про вас Богові радіючи: Алилуйя.

Ікос – 8

Весь любові Божественної сповнений, свято опікувався єси людей безліччю, як до старця духоносного, у вигнання твоє, в Мало-Іловіцкую пущу, до тебе притікаючих. Ти ж потреби їх милостиво задовольняв, до житія богоугодного багатьох долучив єси. Так і ми життям твоїм, у правді та в благочесті стверджені, кличемо до тебе:

Радуйся, новий безсрібниче, що хвороби наші зцілюєш; радуйся, благовестниче мудрий, бо віру істинну в землі нашій затверджуєш. Радуйся, служителю Божий, бо всім став ти служителем і багатьох до Христа привів єси, радуйся, подвижниче лагідний, бо тих, хто ображає тебе, милуєш і любиш. Радуйся, пастирю богомудрий, бо розум спасіння людям подаєш; радуйся, старче благодатний, бо душі нерозкаяних відновлюєш. Радуйся, отче святий, бо серця дітей до батьків звертаєш; Радуйся, вчителю покаяння, бо каяттям совість омиваєш. Радуйся, пророче Бога Живого, бо стражденним милість виливаєш; радуйся, громе богогласний, бо ворогів віри настрашив єси. Радуйся, бо простоту здобув єси, бопремудрих віку цього посоромивши; Радуйся, Істини служителю, смиренням розум осяяв. Радуйся, преподобний отче Амфілохіє, теплий наш заступниче і предивний цілителю!
.

Кондак – 9

Всякого зла і скорботи, життя твоє було сповнене, преподобний, ними же демони і злі люди поранити тебе намагалися, але зовсім безуспішно, бо знайшли у тобі твердий стовп віри і невичерпне джерело любові, в них же зростаючи і особливої благодаті сподобився, навіть до смерті своєї блаженної , в благодушності співав єси Богу: Алилуйя.

Ікос – 9

Кожен день і годину численні молитви підносив єси, отче, до Пречистої Владичиці нашої Богородиці, Її велич і матірну любов до нас грішних восхваляючи. Нині ж тебе за обитель твою, разом з Іовом преподобним, теплого заступника і невідступного молитовника до Неї розуміємо, так тобі співаємо:

Радуйся, обранче Божої Матері; радуйся, святої обителі Її преславний воїне. Радуйся, чудотворну ікону Пречистої свято почитав єси; радуйся, і сліду стопи Її, благоговійно поклонявся єси. Радуйся, славу Приснодіви на всяк день оспівував єси; радуйся, на милість Її надію свою поклав єси. Радуйся, в подвигах чернечих і трудах сповідницьких Іову преподобному гідно уподібнився єси; радуйся, отця цього святого, чудотворіння дар успадкував єси. Радуйся, на жнива духовні Господом посланий; радуйся, на ниві Христовій дбайливо потрудився єси. Радуйся, бо Царя Небесного благовоління шукав єси; радуйся, земної слави і хвали, юродством позбавився єси. Радуйся, преподобний отче Амфілохіє, теплий наш заступниче і предивний цілителю!

Кондак – 10

Спасіння нашого, і нині наставник будь преподобний, щоб бачачи нетлінне тіло твоє, від марних світу цього втікати навчаємося; лінощі і нехтування про душу свою, працею і молитвою зневажаючи; про чистоту плоті і духу тужачи, всім серцем повчаємося, в надії спасіння, співаючи Богові: Алилуйя.

Ікос – 10

Стіна непорушна від приходячих зол був єси, преблаженний: скорботних втішаючи, болящих уздоровлюючи, біси виганяючи, і від напастей зберігаючи. Навіть до сьогодні силу Божу в тобі сущу, всім з вірою і любов’ю до тебе приходять являєш, подвизаючись у вдячності співаючих тобі:

Радуйся, отче, бо ще люди землі української до тебе притікають; радуйся, бо і нині, потоки народів святої Русі, що шукають зцілень у цілющих мощах твоїх, не міліють. Радуйся, богоборців лукавих викривачу; радуйся, богопротивного нечестя викорінювачу. Радуйся, світ Божий в собі здобувачу; радуйся, солодкість цю невимовну надбати, багатьох сподобивший. Радуйся, в істинному смиренні серце своє утвердив єси; радуйся, цією зброєю, разом з молитвою, демонів поразив єси. Радуйся, Отцю Небесному синівсько послужив єси; радуйся, істинний Христа Спасителя учениче. Радуйся, милозвучна Духа Святого органе; радуйся, чисте Святої Трійці житло. Радуйся, преподобний отче Амфілохіє, теплий наш заступниче і предивний цілителю!

Кондак – 11

Пісня подяки у всіх обставинах скорбного життя свого, Подвигоположник Христу, невпинно приносив єси, догоджаючи Божий, ми ж, котрі знайшли у тобі такого перед Богом заступника, і в напастях захисника, за образом твоїм, в скорботах і радостях своїх, старанно співаємо Господеві : Алилуйя.

Ікос – 11

Світильник многосвітлий явився єси, Богоносниче, зорями чудес і чином благочестя вірних просвіщаючи. Але і по успінні твоїм не збіжніє в тобі ця благодать, її ж тим, що приходять з вірою до гробу твого щедро подаєш, нехай навчаться славити Господа Бога, всіх чудес Джерело, тобі ж співаємо так:

Радуйся, безсрібників і чудотворців спадкоємцю; радуйся, тіл наших здоров’я і душ спасіння. Радуйся, бо тобою від пристрастей тілесних позбавляємося; радуйся, бо тобою солодощів духовних сповнюємося. Радуйся, обителі твоєї і села батьківського славна похвало; Радуйся, всіх богомудрих премудра доброто. Радуйся, багатьох від погибелі спасителю; радуйся, бо незліченних неушкодженими зберіг єси. Радуйся, бісів многоплачевна поразка; радуйся, землі Волинської освячення. Радуйся, сяйво, що скорботний морок розганяє; радуйся, світило, що темряву безбожництва просвічує. Радуйся, преподобний отче Амфілохіє, теплий наш заступниче і предивний цілителю!

Кондак – 12

Благодаттю в горнилі скорбот, як золото очищений, вінцем сповідання й преподобія виблискучий, по упокоєнню своєму повернувся єси в обитель Почаївську. Волею ж Божою у набутті нетлінних мощей твоїх в останні літа нам явився єси, духовно всіх утішаючи та співати Богу, дивному у святих Своїх, воздвигаючи: Алилуйя.

Ікос – 12

Оспівуючи життя твоє богоугодне і чудес безлічі, отче Амфілохіє, прославити тебе достойно не вміємо, але знаючи милосердя твоє до немічних, молимось Тобі і нині благаємо тебе ниспослати свою милість, та під молитовним захистом твоїм зберігання, в ревнощах про спасіння, завжди величаємо тебе так оспівуючи :

Радуйся, Богом Отцем передобраний; радуйся, страдницьким життям передочищенний. Радуйся, бо душу свою за ближніх поклав єси; радуйся, бо нині ж її в раї знайшов єси. Радуйся, Духа Святого доброта блискуча; радуйся, Того ж благодаттю благоухаючий. Радуйся, багатьма зціленнями від труни твоєї пробуваючих, небесно засвідчуваний; радуйся, хрестами хмарними, в день земного прославлення твого явищами, від Небесного Отця прославлений. Радуйся, в обителі небесного блаженствуючий; радуйся, біля престолу Святої Трійці про нас молитвеннику. Радуйся, преподобний отче Амфілохіє, теплий наш заступниче і предивний цілителю!

Кондак – 13

О преблаженний отче Амфілохій, предивний цілителю, і тим, хто притікають до тебе, швидкий помічнику, не позбав і нас, що смиренно до тебе припадають, свого благодатного відвідування: хвороби наша зціли, скорботи втамуй, життя утихомир; та заступництвом твоїм до Всевишнього Владики, від всякого зла і лукавого дійства ізбавляючись, на віки віків співаємо Йому: Алилуйя.

Цей кондак промовляємо тричі, і ще: Ікос 1 «Архангелу Рафаїлу …», Кондак1

МОЛИТВА

О, всеблаженний отче наш Амфілохіє, земний ангеле і небесний чоловіче! Припадаємо до тебе з вірою і любов’ю і молимо тебе старанно: яви нам смиренним і грішним святе своє заступництво; це бо гріхів заради наших не маємо відваги просити про потребах наших Господа і Владику нашого, але тебе, молитовника благоприємного, до Нього пропонуємо і просимо тебе зі старанністю великою: випроси нам від доброти Його благопотрібні дари для душ і тіл наших, віру істинну, любов до всіх нелицемірну, в злі терпіння, тяжкими хворобами одержимим – від недуг зцілення, і тих, хто під тягарем скорбот і напастей упали, і в житті своєму зневірилися, твоїми молитвами хай отримають швидке полегшення і позбавлення.

Не забудь, блаженний отче, і обитель цю святу, в ній же трудився єси, повсякчас тебе почитаючу, але збережи і всіх, хто живе і трудиться в ній і на поклоніння в неї приходящих неушкодженими від спокус диявольських і всякого зла. Коли ж прийде наш від тимчасового цього житія відхід, і до вічності переселення, не позбав нас допомоги твоєї небесні, але молитвами твоїми всіх нас приведи до притулок спасіння і спадкоємцями зроби нас бути всесвітлого Царства Христового, щоб співати і славити нам невимовні щедроти Чоловіколюбця Бога Отця і Сина і Святого Духа і твоє разом з преподобним Іовом батьківське заступництво на віки віків. Амінь.